Podrodzina Laricoideaea

Na podrodzin skadaj si trzy rodzaje drzew iglastych: modrzewie - larix, daglezje - pseudotsuga i cathaya, ktrej jedynym reprezentantem jest Cathaya argyrophylla.

Modrzewie wystpuj w chodniejszych i umiarkowanych rejonach pkuli pnocnej. Szybkorosnce, o opadajcych na zim igach. Pie prosty,korona luna, u starych drzew cylindryczna. Igy na krtkopdach zebrane po kilkadziesit w charakterystyczne pczki. Szyszki rnej wielkoci i ksztatu, od kulistych po cylindryczne. Utrzymuj si na gaziach po wysypaniu nasion. uski zdrewniae, cienkie, bez tarczek i wyrostkw, czsto falistym brzegu. U niektrych gatunkw uski okrywowe dusze, wystajce jak u daglezji. Wyrnia si 10-14 gatunkw w zalenoci od klasyfikacji

Daglezja inaczej jedlica obejmuje 5-7 gatunkw drzew iglastych. Wystpuje w Ameryce Pnocnej i Azji Wschodniej. Nale do najwyszych na wiecie, osigaj wysoko 100m. Drzewa te tworz regularn, szerokostokowat koron. Ich szpilki s paskie, rwnomiernie rozoone na gazce. Szyszki cylindryczne lub jajowate, zwieszone ku doowi, dojrzewaj w pierwszym roku i opadaj z drzewa w caoci. uski cienkie, lecz zdrewniae, zaokrglone, caobrzegie. uski okrywowe dusze od nasiennych, jzyczkowate, trjzbne, wystajce na zewntrz szyszki. rodkowy zbek znacznie duszy od bocznych.

Cathaya argyrophylla
wystpuje w poudniowych Chinach na wysokoci 950-1800m n.p.m. Odkryta zostaa 1950roku. Szyszki maj 3-5cm dugoci i skadaj si 15-20 usek, kada z nich przechowuje dwa nasiona.Larix decidua - modrzew europejski
Larix decidua - modrzew europejski Występuje w Europie Środkowej, w Alpach, Sudetach i Karpatach. Prosty pień, regularna korona. Igły dł. 2-4cm, jasnozielone. Szyszki zmienne, różnej wielkości i kształtu, najczęsciej stożkowo- jajowate, długości 2-4cm, osadzone na trzonkach, złożone z 30-50 łusek. Łuski okrągławe, luźno przylegające, opatrzone delikatnym prążkowym wzorem.
Odmiany
 • var. polonica Rosnie w Polsce (Pieniny, Beskidy Zachodnie, Radomskie, na Górze Chełmowej, w Górach Świętokrzyskich, Modrzewina w Małej Wsi pod Grójcem, Trębaczowem na Wysoczyźnie Rawskiej) wys. do 30m, korona nieregularna. Ma mniejsze szyszki, dł. 2-3cm, łuski zgrubiałe na brzegu i miseczkowato wygięte do środka, mniejsza ilość łusek.

 • Larix gmelinii - modrzew dahurski
  Larix gmelinii - modrzew dahurski Występuje na zachodnich krańcach Syberii, w pólnocno-zachodnich Chinach i Mongolii. Najbardziej na północ (72° 30' N) wysunięte drzewo, wytrzymujące najniższe temperatury, do -70 °C. Niewysokie, do 30m wysokości, rzadko osiąga 40m. Korona stożkowa, igły jasnozielone, 2-3cm dł. nabierają żółtego, do pomarańczowego koloru, zanim opadną na jesień. Szyszki małe, 1-2cm, składają się z 15-25 łusek, młode zielone, czasem fioletowe, dojrzałe brązowe.

  Larix griffithii -
  Larix griffithiiZwany wcześniej Larix speciosa. Występuje we wschodnich Himalajach. osiąga 20m wys. igły jasnozielone, 2-3,5cm dł. Szyszki duże, 7-10cm, z bardzo długimi łuskami okrywowymi, wystąjącymi i odgietymi ku nasadzie

  Larix himalaica -
  Występuje w centralnych Himalajach

  Larix kaempferi - modrzew japoński
  Larix kaempferi - modrzew japoński Pierwotnie występował w Japonii, obecnie szeroko rozpowszechniony w lasach Europy, w szczególności w Wielkiej Brytanii. Osiąga 40m wysokości, szeroka, stożkowa korona, choć nie tak smukła jak u modrzewia europejskiego. Kora czerwonawobunatna, pędy ciemnopomarończowo-brązowe, przypruszone szarością. Igły z wierzchu niebieskozielone, pod spodem z dwoma białymi paskami szparek. Szyszki początkowo jasnoczerwonawe, póżniej żółtawe, dojrzałe - brunatne. Dł. i szer. 3cm,rozetkowate, bardziej kuliste niż modrzewia europejskiego. Łuski charakterystycznie wywinięte na zewnątrz.

  Larix kongboensis -
  Występuje w górach południowego Tybetu

  Larix laricina - modrzew amerykański
  Pierwotnie występował w Ameryce Północnej, szczególnie w Kanadzie. Małe drzewo, osiąga wysokość 10-20m, igłu jasnoniebieskie, 2-3cm. długości. Bardzo odporny na zimno, potrafi wytrzymać temp. -65°C. szyszki najmniejsze z szyszek modrzewiowych, mają 1-2cm, 12-25 łusek całobrzegowych. Lśniąco czerwone, brązowieją w miarę dojrzewania.

  Larix lyallii -
  Występuje w Ameryce Północnej w Kanadzie i USA.Osiąga 25m wysokości. Korona rozłożysta, stożkowa bądź nieregularna. Igły niebieskozielone. Szyszki 2,5-4cm dł. i do 2cm szer.Młode czerwonovioletowe, dojrzałe, ciemnobrązowe. Łuski cienkie, 45-55 sztuk, zaokrąglone. Łuski okrywowe długie, czerwonobrązowe, wystające poza łuski nasienne.

  Zdjęcie:Seed and pollen cones on a tree on Freezeout Ridge, Tiffany Mtn., Washington [C.J. Earle, 16-Aug-2003].

  Larix mastersiana -

  Larix occidentalis -
  Larix occidentalis Występuje w górach zachodniej części Ameryki Północnej. Wys. 30-60m. Korona nieregularna, stożkowa. Igły jasnozielone. Szyszki owalnostożkowe. 2-4cm dł. składają się z 40-80 całobrzegowych łusek, każda z wystającą łuską okrywową. Niedojrzałe - czerwone,dojrzałe stają się brązowe. Pozostają na drzewie wiele lat i stają się szaroczarne.

  Larix potaninii -
  Występuje w górach południowo-wschodnich Chin. Wys. 6-21m, rzadko 30m. Szyszki jajowato-podłużne. Młode czerwone, fioletowopurpurowe - dojrzałe. 5cm dł. i 2,5cm szer. Łuski liczne, zaokrąglone, często z garbem na środku. Łuski okrywowe dłuższe, wystające

  Larix principis-rupprechtii -
  Występuje w górach północnych Chin

  Larix sibirica - modrzew syberyjski
  Larix sibirica - modrzew syberyjski Występuje od północno-wschodniej, europejskiej części Rosji, po jej krańce azjatyckie, również w Mongolii i zachodnich Chinach. Wys. 40-45m, boczne gałęzie grube, sztywne i wzniesione. Długie igły 2,5-5cm. Szyszki duże, dł. 3-4cm, złożone z małej liczby łusek 25-40. luski nasienne grube, szerokojajowate, z zewnątrz pokryte rudymi włoskami, na brzegu miseczkowato wygięte do śrdoka. Łuski okrywowe niewidoczne.

  Larix x eurolepis - modrzew eurojapoński, szkocki
  Larix x eurolepis Hybryda L. decidua i L. kaempferi, znaleziona w miejscowości Dunkeld, w Szkocji, spotykana w Szwajcarii.

  Pseudotsuga japonica -
  Występuje w Japonii. Wys. 30m. Pień pozbawiony bocznych gałęzi na 2/3 wysokości drzewa, ciemnobrązowy. Igły ułożone spiralnie, proste lub lekko zakrzywione, 15-25mm dlugie, 1,5mm szerokie, lśniącozielone na wierzchniej stronie, z dwoma paskami na spodniej. Szyszki najmniejsze z szyszek daglazji. Jajowate lub jajowatocylindryczne, 4-5cm dł. 2,5cm szerokości. Dojrzałe czekoladowobrązowe. Cienkie, zdrewniałe łuski (15-20szt.), całobrzegie lub lekko postrzępione, każde pokryte łuską okrywową, 20mm długą i 4-5mm szeroką, trójzębną, mocno odgiętą od łuski nasiennej, środkowy ząbek znacznie dłuższy od bocznych,

  Pseudotsuga menziesii - daglezja zielona
  Pseudotsuga menziesii - daglezja zielona Występowała pierwotnie w Ameryce Północnej, sprowadzona w końcu XVIIIw do Europy przez J.Douglas, często nazywana P.douglasii. Potężne drzewo, osiągającedo 110m. wysokości, szybkorosnące, długowieczne. Pień prosty, korona stożkowa, wąska. Igły 2-4cm dł, z wierzchu jasnozielone, od spodu z wyraźnymi paskami nalotu. Szyszki brązowe, dł. 4-10cm, szerokosci 3-3,5cm. Łuski okrywowe wyprostowane, dłuższe od nasiennych, skierowane ku szczytowi szyszki.

  Pseudotsuga menziesii var. menziesii
 • Pseudotsuga menziesii var. glauca o szyszkach nieco mniejszych 4-7cm dł i łuskach okrywowych mocno wygiętych

 • Pseudotsuga lindleyana -
  Występuje w Meksyku, wys. 25-40m Czasem traktowana niesłusznie jako Pseudotsuga menziesii var. glauca. Szeroka korona, głeboko zielona. Szyszki fioletowe, z zielonymi łuskami okrywowymi, dojrzałe brązowe. Małe 2-7cm cylindryczne do jajowatocylindrycznych. Łuski niezbyt szeroko rozchylone, 2-2,5cm szerokie, łuski okrywowe wystające 1-2cm. raczej wyprostowane, nie tak mocno wygięte jak u Ps. menziesii subsp. glaucescens.

  Pseudotsuga macrocarpa -
  Występuje w górach Kalifornii. Osiąga wys. 15-30m. Pień prosty, korona stożkowa, szeroka na 12-30m. igły 2,5-5cm długie. Duże szyszki 9-20cm dł. i 4-7 szer. Łuski nasienne szersze i cieńsze niż u daglezji zielonej, łuski okrywowe trójzębne, nie zawsze wystają spod łusek nasiennych.

  Zdjęcie porównawcze Bigcone Douglas-fir cone (left), with a Coast Douglas-fir cone for comparison -wikipedia

  Pseudotsuga sinensis -

  Larix x marschlinsii - Modrzew Marschlinsa
  Mieszaniec Larix kaempferi i Larix sibirica, o bardziej jajowatych szyszkach. Mają łuski prostsze niż u L.kaempferi, dł . 2-3,5cm. Końce łusek bardzo nieznacznie odgiętę lub wcale. Łuski nasienne krótsze, ale dobrze widoczne w rozwiniętych szyszkach.